O tym w czym i jak NIE nosić

Zauważyłam, że wielu rodziców sięga po nosidła, które mogą wyrządzić dzieciom krzywdę. Pewnie po prostu brakuje im odpowiedniej wiedzy w temacie, dlatego postanowiłam napisać kilka zdań o tym w czym i jak dzieci NIE nosić.

Mowa tu przede wszystkim o tzw. „wisiadłach”. Jeśli dzieciątko umieszczone jest w nosidełku w taki sposób, że kolanka nie znajdują się powyżej linii pupy, takie nosidło z pewnością nie pozwala dziecku przyjąć wygodnej i bezpiecznej dla kręgosłupa pozycji.

Niestety, podobno postać ojca z dzieckiem w takim nosidle pojawiła się niedawno w jakiejś reklamie TV, a wiadomo jak mocno telewizja oddziałuje na naszą podświadomość. Mało tego, producent ukazanego produktu chwali się, że w jego nosidle można nosić dziecko przodem do świata.  Ktoś się może zastanawia, co w tym złego. Po pierwsze, w ten sposób powodujemy nadmierny wyprost plecków maleństwa, co z kolei prowadzi do zwiększenia napięcia mięśniowego, asymetrii i w konsekwencji wad postawy u dziecka (a nawet w dorosłym życiu). Plecy w pierwszych miesiącach życia powinny znajdować się w naturalnej kifozie, czyli odgięciu w literkę ‘C’. Takie ułożenie może zapewnić jedynie chusta, zatem wszelkie nosidła powinny zaczekać, aż dzieciątko się wyprostuje i zacznie samodzielnie siedzieć (zapomnijmy też o wkładkach dla niemomwląt). Po drugie, noworodek z pewnością nie potrzebuje oglądać świata w trakcie spacerów. Za to chętnie wtuli się w ciało opiekuna, co uchroni przed nadmiarem dochodzących z otoczenia bodźców oraz zapewni poczucie bezpieczeństwa. Poza tym, powinniśmy mieć możliwość obserwacji tego, co dzieje się z maluszkiem w trakcie noszenia, aby móc odpowiednio zareagować, na przykład w przypadku ulania pokarmu.

Wybierając nosidło bierzmy pod uwagę nie tylko zdrowie dziecka, ale także komfort i zdrowie osoby noszącej. Nosidła ze stelażami (które obecnie na szczęście wychodzą z użytku) być może pomogą ulżyć naszym ramionom, zwalniając je od niesienia dziecka, ale przyprawią każdego o ból pleców.

Wybierając nosidło dla dziecka należy zastanowić się jak sami czulibyśmy się w danej pozycji i czy chcielibyśmy być tak noszeni. Warto moim zdaniem także zasięgnąć porady u specjalisty.

Ten wpis nie ma jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Skontaktuj się z nami

Top