Co, z czym i jak, czyli poradnik pieluszkowania wielorazowego

Wiele mam potrzebuje porad czy wskazówek w kwestii wyboru pieluch wielorazowych, dlatego dzisiejszy wpis jest właśnie dla nich.

Na początek krótkie zestawienie „pieluszkowego asortymentu”.

Pieluszka kieszonka to pieluszka, złożona z dwóch zszytych warstw: od zewnątrz warstwa nieprzemakalna, a przy pupie tkanina odciągająca wilgoć, np. mikropolar. W warstwie wewnętrznej znajduje się rozcięcie, które umożliwia umieszczenie w środku warstwy chłonnej. Warstwę chłonną może stanowić tzw. wkład lub też prefold czy nawet pieluszka tetrowa. W kieszonkę dziecko może się zsiusiać kilka razy. Gdy wkład nasiąknie, należy całą pieluchę wrzucić do prania.

Otulacz to wykonana z nieprzemakającej tkaniny pielucha, która od kieszonki różni się tym, że warstwę chłonną kładzie się na warstwie wodoodpornej. Przytrzymują ją doszyte falbanki. Podobnie jak w przypadku kieszonki, z otulaczem można zastosować wszelkiego rodzaju pieluszki i wkłady. Gdy maluch się zsiusia, wymieniamy tylko wkład, otulacz może być użyty ponownie, a na koniec dnia wrzucony do prania. Może się zdarzyć, że przy rzadszej kupie zabrudzi się także otulacz . Należy być przygotowanym na taką ewentualność, zwłaszcza w pierwszych miesiącach pieluszkowania.

Pieluszka AIO (All-in-one) to pieluszka składająca się z otulacza i wszytych lub wpinanych wkładów (w pieluszkowo.com dostępne są AIO z wpinanymi wkładami). Idea jest taka, że po zmoczeniu zmieniamy całość (jak jednorazówkę).

Pieluszki składane mogą być wykonane z różnych materiałów, najpopularniejsze to bawełna i bambus. Ich zaletą jest krótki czas schnięcia. Minusem jest konieczność złożenia po praniu. Dokonując wyboru pieluchy składanej należy przyjrzeć się jej gramaturze i składowi tkaniny. Nie jest sekretem, że w uprawach bawełny stosuje się szkodliwe substancje chemiczne, które mogą uczulać. Dlatego dobrze jest zwrócić uwagę, czy pieluszki posiadają atesty gwarantujące bezpieczeństwo dla skóry niemowlęcia.

Prefoldy to pieluszki bawełniane przeszywane do szybkiego użycia przez złożenie dwoma ruchami. Złożone są z kilku warstw zszytych tak, by największa chłonność była w środkowym panelu (8 warstw). Po bokach są cieńsze (4 warstwy), dzięki czemu wygodnie się je składa. Dostępne są w czterech rozmiarach, tak więc można je doskonale dopasować do wieku i rozmiaru pupy. Prefoldy to moje ulubione pieluchy, doceniam  je za naturalność materiału, wygodę w użyciu, cenę oraz możliwość wyprania w 95°C. Prefoldy XKKO, których używamy, są przyjemne w dotyku, więc pupa naszej Róży je lubi.

Wkłady chłonne skrojone są tak, by nie trzeba ich było składać. Uszyte są zazwyczaj z kilku warstw tkaniny, przez co są bardzo chłonne. Mogą być wykonane z różnych,  zarówno naturalnych jak i syntetycznych materiałów, najpopularniejsze to bambus i mikrofibra. Z jednej strony może znajdować się doszyta warstwa z tkaniny odciągającej wilgoć (takie wkłady dedykowane są do otulaczy).

CO WYBRAĆ?

Dokonując wyboru w kwestii pieluch, należy wziąć pod uwagę okoliczności, w jakich dziecko będzie nosić pieluszkę (tzn. spacer, sen, czas aktywny w domu). Warto także moim zdaniem zapewnić skórze dziecka kontakt z naturalnymi tkaninami. U Róży stosujemy głównie bawełnę i bambus, a pieluszki z polarem wykorzystujemy w sytuacjach, kiedy nie mamy możliwości przez dłuższy czas wysadzić małej i zmienić pieluchy.

Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem są otulacze, gdyż dzięki nim można umieścić przy pupie każdy rodzaj pieluszki. Otulacz to dobry wybór na noc. Falbanki, które przytrzymują wkład, chronią przed wyciekiem na ubranie, gdy maleństwo leży. Kieszonka może się w takiej sytuacji nie sprawdzić, za to posłuży w czasie aktywności maleństwa.

Moim zdaniem w wyprawce dla maluszka warto mieć zarówno otulacze jak i kieszonki. Bazę wyprawki stanowi 5 otulaczy, taka ilość jest zabezpieczeniem na wypadek biegunki u dziecka. Następnie należy zdecydować, co będziemy umieszczać przy pupie. Warto sięgnąć po prefoldy (pasują zarówno do otulaczy jak i do kieszonek) oraz wkłady bambusowe, które mają właściwości antybakteryjne i mogą wchłonąć dużą ilość moczu. Jeśli zależy nam, by maluch nie czuł, że ma mokro, trzeba zaopatrzyć się we wkłady z warstwą mikropolaru, wkłady minkee lub wkładkę sucha pielucha (kładzie się ją na pieluszkę, jej zadaniem jest odciągnięcie wilgoci w głąb pieluszki). My stosujemy także pieluszki tetrowe. W przypadku deszczowej pogody, kiedy pranie nie chce schnąć, pieluchy składane są ratunkiem, gdyż charakteryzują się najkrótszym czasem schnięcia.

Warto wypróbować różne rodzaje pieluch i ewentualnie dokupić tych, które nam najbardziej odpowiadają. Wszystkie wymienione rodzaje są dostępne w pieluszkowo.com.

Kolejne pytanie, które może się Wam nasunąć to: „Ile czego będę potrzebować?” O tym w kolejnym wpisie. Zapraszam.

Tags:

One Response to “Co, z czym i jak, czyli poradnik pieluszkowania wielorazowego”

  1. agnieszkabury1 7 sierpnia 2014 at 21:53

    Bardzo potrzebny post dla laików:) czuję się mądrzejsza teraz!

Dodaj komentarz

Skontaktuj się z nami

Top