O tym, jak dbać o pieluszki wielorazowe

Słysząc ‘pieluchy wielorazowe’ wiele osób wyobraża sobie gar pełen gotującej się tetry. Na szczęście tamtą epokę mamy już za sobą. Dziś o tym, jak prać i dbać o pieluchy wielorazowe.

Najmniej wymagające są pieluszki bawełniane, można je wrzucić do pralki i włączyć pranie w 95°C. W przypadku pieluszek z tworzyw syntetycznych, dopuszczalna max. temp. prania to 60°C. Tak pierzemy wkłady z mikrofibry i mikropolaru oraz otulacze i kieszonki.

W praktyce wygląda to tak, że zmoczone pieluchy wrzucamy do wiadra z przykrywką. Można dodać do środka kroplę jakiegoś antybakteryjnego olejku eterycznego. Gdy nasza pociecha zrobi coś ‘grubszego’, nieczystości trzeba spłukać i najlepiej zostawić pieluchy w wodzie do namoczenia.

Pieluszki pierzemy w proszku dziecięcym, jednak stosujemy połowę zalecanej przez producenta ilości. Wiele proszków nie rozpuszcza się całkowicie w wodzie, zapychając tym samym pieluszki i zmniejszając ich chłonność, stąd sugestia, aby użyć mniej proszku. Można także dodać do prania łyżkę dodatku antybakteryjnego Nappy Fresh w celu odkażenia pieluch. Jest dostępny w naszym sklepie.  Aby usunąć ewentualny osad z detergentu z pieluszek, można dwukrotnie włączyć płukanie. Jednak róbmy to, jeśli rzeczywiście jest taka potrzeba, pamiętajmy o oszczędzaniu wody i energii.

Producenci nie zalecają prania pieluszek z dodatkiem środków zmiękczających czy chloru, dotyczy to zarówno otulaczy, jak i wszelkiego rodzaju wkładów i pieluszek.

Pieluszki suszymy w stanie rozwieszonym, najlepiej na świeżym powietrzu. Nie wolno suszyć ich w suszarkach bębnowych, ani na kaloryferach. A po wyschnięciu pieluszki tetrowe i prefoldy po prostu składamy, nie prasujemy, gdyż zmniejszyłoby to ich chłonność.

Czasem rodzice pytają, czy udaje mi się doprać plamy po dziecięcych kupkach. Nie mam z tym problemów, gdyż detergent, który stosuję, zawiera całkowicie bezpieczny i ekologiczny wybielacz nadtlenkowy.

Jak widzicie, dbanie o pieluszki wielorazowe jest banalnie proste, nie wymaga żadnych wyjątkowych zabiegów. Ja piorę pieluszki razem z odzieżą Róży oraz naszą i staram się nastawiać pełen, choć nie napchany bęben, aby nie dokładać niepotrzebnie środowisku.

Jeśli macie pytania dotyczące dbania o pieluchy wielorazowe, piszcie w komentarzach. Chętnie odpowiem.

2 Responses to “O tym, jak dbać o pieluszki wielorazowe”

  1. A jakiego detergentu uzywasz Marysia? Czyli zawsze 60 stopni? Ile ma trwac pranie?

Dodaj komentarz

Skontaktuj się z nami

Top