O nieprzemakaniu pieluch wielorazowych

W dzisiejszym wpisie mam dla was kilka podpowiedzi dotyczących zapobieganiu przecieków w pieluszkach.

Otulacze uszyste są z tkanin zabezpieczonych membranami (PUL, TPU). Laminaty te nadają otulaczom właściwości wodoodpornych i paroprzepuszczalnych. Wiadomo, że wodoszczelność poszczególnych membran jest ograniczona, zatem w przypadku zmoczenia bardzo dużą ilością płynu, tkanina, z której uszyty jest otulacz, zrobi się wilgotna.

Co zatem robić, aby uniknąć przecieków? Po pierwsze należy stosować odpowiednio chłonny wkład. Osobiście polecam prefoldy, pieluszki bambusowe i wkłady Milovia oraz Grovia. Jeśli chodzi o pieluszki tetrowe, sprawdzą się te o wysokiej gramaturze (nieprześwitujące).

W przypadku noworodków i małych niemowląt problem nie istnieje, gdyż maluszki mają maleńki pęcherz, w związku z tym w niewielkim stopniu moczą pieluchę. Większe dziecko natomiast potrafi doprowadzić otulacz do granic wytrzymałości, więc warto zastosować coś, co nada pieluszce bardzo dobrą chłonność. Świetnie sprawdzą się na przykład dodatkowe wkładki bambusowe. Są bardzo małych rozmiarów, dzięki czemu nie zwiększą objętości pieluchy, za to jeśli chodzi o chłonność, zrobią ogromną różnicę. (Można podejrzeć je w sklepie w kategorii: wkłady chłonne) Stosuję takie rozwiązanie u 15-miesięcznej córki, gdy wkładam do otulacza tetrę i znakomicie się to u nas sprawdza.

Aby zapewnić dobrą chłonność pieluch należy pamiętać o ograniczeniu ilości środka piorącego do połowy zalecanej ilości, nie należy natomiast stosować płynów do płukania. Detergenty te zapychają włókna tkaniny, przez co tracą one swoją chłonność. Wskazane jest też włączenie co jakiś czas dodatkowego cyklu płukania w trakcie prania pieluch. W odpowiedniej pielęgnacji pieluszek może pomóc dodatek antybakteryjny do prania Nappy Fresh. Ten ekologiczny środek nie zawiera enzymów ani olejów roślinnych, które mogłyby zapchać tkaniny. (O Nappy Fresh więcej w akcesoriach pieluszkowych.)

Kolejną rzeczą, o której trzeba pamiętać, jest odpowiednie dopasowanie otulacza do rozmiaru dziecka. Gumeczki powinny dobrze przylegać na nóżkach.

Czynnikiem wpływającym na właściwości wodoodporne i paroprzepuszczalne membran jest sposób ich prania. Warto mieć to na uwadze i przestrzegać zaleceń producentów dotyczących temperatury prania. Max. temperatura prania otulaczy to 60 stopni, jednak korzystniej będzie prać w temperaturze niższej. Zmniejszenie obrotów wirowania także pozytywnie wpływa na zachowanie właściwości PULu oraz TPU.

Ostatnia myśl dotyczy jakości poszczególnych marek pieluch. Różni producenci pieluch stosują tkaniny pochodzące od różnych dostawców, zatem PUL PULowi nierówny. Membrany zastosowane w różnych otulaczach mają różne parametry wodoodporności i paroprzepuszczalności. Warto o tym pamiętać wybierając otulacze do pieluch wielorazowych i zdać się na produkty sprawdzonych marek.

Więcej informacji na ten temat znajdziecie w jednym z wcześniejszych wpisów: O tym, jak dbać o pieluchy wielorazowe. Poruszam tam m. in. kwestie dbania o chłonność pieluch. Jakiekolwiek pytania dotyczące pieluch wielorazowych miło widziane w komentarzach lub na maila.

 

Tags: , , , ,

2 Responses to “O nieprzemakaniu pieluch wielorazowych”

  1. Wg Ciebie, które otulacze są najbardziej wytrzymałe?

    • Maria Stępak 28 marca 2015 at 11:28

      Zdecydowanie najwięcej „zniosą” CloseParent, gdyż uszyte są z dwóch warstw PULu. Milovia i Grovia mają bardzo dobry laminat. Grovia umieściła warstwę PUL także na spodzie wkładów, przez co wkłady plus otulacze Grovia to również znakomite zabezpieczenie przed przeciekami.

Dodaj komentarz

Skontaktuj się z nami

Top