Zakup pierwszej chusty – jak dokonać tego trudnego wyboru?

Noszenie w chuście stało się w ostatnim czasie bardzo popularne, nic więc dziwnego, że nowe marki chust pojawiają się na rynku jak grzyby po deszczu. Wybór, który oferują producenci, jest tak szeroki, że początkujący w temacie rodzic staje przed nie lada wyzwaniem, gdy przyjdzie mu zdecydować, która chusta będzie najodpowiedniejsza dla jego dziecka. Często to właśnie wybór tej pierwszej chusty determinuje, czy nauka wiązania  okaże się dla rodziców sukcesem. W tym wpisie chcę nieco rozjaśnić, co kryje się za poszczególnymi cechami chust, takimi jak: gramatura, splot, długość, skład. Podpowiem, co wziąć pod uwagę dokonując zakupu pierwszej chusty do noszenia dziecka.

GRAMATURA

Pod tym pojęciem kryje się waga metra kwadratowego tkaniny. Chusty dzielimy na cienkie (do ok 240 g/m2), średnio grube (250-280 g/m2) i grube (powyżej 280 g/m2). Oczywiście podział ten jest umowny. Jednak gdy dokonujemy wyboru chusty, informacja o jej gramaturze jest niezwykle przydatna. Należy zadać sobie pytanie, kogo będziemy nosić w danej chuście, czy ma posłużyć noworodkowi, czy może nieco większemu niemowlęciu, a może chcemy w niej nosić nawet 2-latka? Zasada jest prosta: im mniejsze dziecko, tym cieńsza chusta, im większe dziecko, tym grubsza chusta. Choć śpieszę od razu dodać, że jest to duże uproszczenie i gramatury nie rozpatruje się w oderwaniu od pozostałych parametrów chusty.

SPLOT

Rodzajów splotów chust jest bardzo dużo. Niektóre są bardzo zwarte, inne luźne (np. splot serduszkowy). Chusty o luźnym splocie przypominają w dotyku kocyk i bardzo łatwo się je dociąga, niestety często się zaciągają (na szczęścia łatwo można takie zaciągnięcia naprawić). Sploty, które poleciłabym dla małych niemowląt to m. in.:

  • skośno-krzyżowy;
  • diamentowy;
  • serduszkowy;
  • jodełkowy;
  • yucca.

Jeśli szukamy czegoś dla nieco cięższego niemowlaka, lub dla starszaka, warto sięgnąć po chusty żakardowe. Zdarza się, że zupełnie „zielonym” w chustonoszeniu rodzicom pomagam wybrać chustę żakardową dla noworodka, bo i w tej grupie można znaleźć coś odpowiedniego na początek.

 

DŁUGOŚĆ

Długość chusty wybieramy na podstawie rozmiaru osób noszących oraz rodzajów wiązań, z których zamierzamy korzystać. Uniwersalna długość chusty to 4,6 m. Rodzic o przeciętnej budowie ciała (zarówno mama jak i tata) właśnie takiej długości chusty potrzebuje, aby wykonać większość wiązań. Jeśli mama jest wyjątkowo drobna, wystarczy jej 4,2 m (lub mniej), z kolei bardzo duży tata będzie potrzebował 5,2 m (dwumetrowy, ale szczupły mężczyzna poradzi sobie z 4,6 m). Niektóre wiązania wymagają znacznie krótszej chusty, tzn 3,2 m lub 3,6 m. Jeśli planujemy nosić wyłącznie w kangurku lub plecaku prostym, właśnie taka długość wystarczy. Moje doświadczenie jednak podpowiada, że zdecydowana większość rodziców najczęściej wiąże kieszonkę, a ta wymaga dłuższej chusty. Jeśli jesteś drobną mamą, zacznij od chusty 4,2 m. Jeśli chcecie nosić oboje, kupcie chustę o długości 4,6 m.

SKŁAD

Pierwszym wyborem większości rodziców (ze względu na atrakcyjną cenę i dostępność) jest bawełna. Jeśli weźmiemy pod uwagę jej grubość i splot, chusta bawełniana może się sprawdzić zarówno przy noworodku, jak i przy starszaku. Popularną domieszką do bawełny jest bambus. Chusty z domieszką wiskozy bambusowej są bardzo delikatne w dotyku i nieco śliskie, ze względu na tą drugą cechę polecam je jedynie dla noworodków i kilkukilogramowych niemowląt. Len z kolei ma co najmniej trzy właściwości, które bardzo cenię: przewiewność, nośność i gładkość. Chusta z dodatkiem lnu będzie doskonałym wyborem na lato i dla ciężkiego dziecka. Podobne właściwości mają konopie, są przewiewne, oddychające i wytrzymałe. Moją najukochańszą domieszką jest wełna merino (inne rodzaje wełny stosowane przy produkcji chust to np. kaszmir, czy alpaka). Wełna ma właściwości termoregulacyjne, jest doskonała o każdej porze roku. Jest także bardzo miękka i miła w dotyku, a przy tym bardzo nośna. W wełnie można nosić noworodka i 3-latka, jest bardzo uniwersalnym włóknem. Najbardziej luksusową domieszką jest natomiast jedwab. Nie jest to popularna domieszka, gdyż jedwab nie jest ani tani, ani łatwo dostępny. Włókna jedwabne charakteryzują się wysoką połyskliwością oraz niezwykłą wytrzymałością. Jedwab wydaje się bardzo delikatny, w rzeczywistości jest to najtrwalsza z przędz stosowanych w produkcji tkanin chustowych. Trzeba mieć jednak na uwadze, że wełna i jedwab wymagają bardzo delikatnego prania, dlatego ja wybieram te domieszki kupując chusty na specjalne okazje. Na co dzień korzystam z bawełnianych, lnianych i konopnych.

 

Czy udało mi się rozwiać Wasze wątpliwości związane w wyborem pierwszej chusty? NIE??! Mam w takim razie jeszcze jedną radę: wybierz chustę, która bardzo ci się podoba. Będzie to chusta, po którą chętnie będziesz sięgać i w której będziesz się dobrze czuć. Jeśli nie jesteś przekonana / przekonany, że właśnie ta chusta, która najmocniej chwyta za serce, będzie najodpowiedniejsza dla ciebie i twojego dziecka, napisz do mnie wiadomość, albo zostaw komentarz, a ja postaram się pomóc ci podjąć ostateczną decyzję.

Ten wpis nie ma jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Skontaktuj się z nami

Top